7 najdziwniejszych budynków świata

Architektura jest również sztuką. I choć w większości przypadków architekci muszą podporządkować się funkcjonalności i budżetowi, to czasem otrzymują zlecenia, dzięki którym mogą dać upust swojej kreatywności. Tak jest w przypadku 10 prezentowanych poniżej budynków.

1. Casa Caracol, Isla Mujeres (Meksyk). Zbudowany przez architekta Eduardo Ocampo pod koniec lat 90. Ślimak królewski, który znalazł podczas spaceru po plaży, zainspirował architekta do stworzenia tego, co stanie się domem jego brata, malarza Octavio Ocampo.

2. Kościół Hallgrimur, Reykjavik (Islandia). Świątynia kultu luterańskiego znajdująca się w stolicy Islandii. Jest znana jako „Katedra w Reykjaviku” ze względu na swoje rozmiary, choć w rzeczywistości jest to kościół. Zaprojektowana przez architekta Goujón Samuelssona budowa rozpoczęła się w 1945 roku, ale została ukończona dopiero w 1986 roku. Przy wysokości 75 metrów jest to najwyższy budynek na Islandii. Mówi się, że jego fasada jest inspirowana przez bazaltowe strumienie lawy w islandzkim krajobrazie.

3. Casa Pedra, Guimaraes (Portugalia). Zbudowana pomiędzy dwoma gigantycznymi głazami Casa Pedra podobno opiera się na estetyce serialu Flintonowie Niewiele jest jednak konkretnych informacji o tym budynku, który bardziej współgra z prehistorią niż z architekturą awangardową.

4. Biosphere, Montreal (Kanada). Prawdopodobnie najbardziej znany projekt Buckminstera Fullera. Ta gigantyczna kula, o średnicy 76 metrów, zamykała pawilon Stanów Zjednoczonych na Targach Światowych w 1967 roku. Dziś mieści się w nim muzeum ekologiczne.

5. Atomium, Bruksela (Belgia). Kolejny budynek zbudowany z okazji Targów Światowych, w tym przypadku Targów Światowych w 1958 roku. Został zaprojektowany przez architekta André Waterkeyn i właściwie zbudowany wyłącznie na potrzeby wystawy. Jednak jego design i oryginalność pozwoliły mu stać się jednym z najbardziej międzynarodowych symboli Brukseli.

6. Budynek spiralny, Darmstadt (Niemcy). Ten blok mieszkalny autorstwa architekta Friedensreicha Hundertwassera zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na oryginalność i barwność jego elewacji, ale także na ciekawostkę, że każde z jego 1000 okien jest inne.

7. Budynek Cesta, Ohio (Stany Zjednoczone). Zaskoczenie i lekki uśmiech to pierwsza reakcja każdego, kto po raz pierwszy widzi budynek Cesta. Ta ciekawa konstrukcja, przeznaczona na siedzibę firmy Longaberger, specjalizującej się w produkcji drewnianych koszy. Inną dziwną budowlą w USA jest The Mushroom House, który przypomina kształtem grzyba.