Tym razem wybieramy się na zwiedzanie Żagania. To niewielkie miasto ma sporo do zaoferowania. Poza oczywistym zabytkiem, a jest to pałac Żagań, znajduje się tu sporo ciekawych pod względem architektonicznym zabytków. Oto kilka propozycji na to, co warto zobaczyć w tym mieście.

1. Pałac Książęcy Żagań

Mówi się o nim, że jest to perła województwa Lubuskiego. Dziś jest tu ciekawe muzeum. Poza standardowym zwiedzaniem, warto się wybrać na trasę turystyczną "Kamienne Ślady Przeszłości". Prowadzi ona przez ogromne parki otaczające pałac, a jej długość to około 3km. Część tej trasy zahacza również o miejsce zwane bażanciarnia. Zdecydowanie to nietypowe lapidarium przyciąga wielu turystów.

2. Ciekawa architektura użytkowa

Przechadzając się po mieście, warto zwrócić uwagę na architekturę użytkową czyli budynki, w których dziś znajduje się Urząd Miasta i Sąd Rejonowy. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych również mieści się w gmachu, któremu polecamy się przyjrzeć. Nie są to najbardziej znane zabytki, ale ich bryły są interesujące. Nieco dalej, w okolicy pałacu znajduje się także niezwykły zespół szpitalny św. Doroty.

3. Sacrum

Zwiedzając Żagań nie można pominąć kilku wyjątkowych kościołów:
– kościół św. Krzyża: dużo ciekawszy zewnątrz niż wewnątrz. Jeśli akurat będzie zamknięty, można przespacerować się po prostu wokół niego,
– kościół św. Piotra i Pawła: niewielki kościół, częściowo gotycki, dziś oficjalnie należy do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP,
– kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny: można zwiedzić cały zespół poaugustiański wraz z biblioteką – to ona prawdopodobnie jest największą atrakcją i szkoda by było przegapić to miejsce. Zwiedzać można wyłącznie z przewodnikiem, warto zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ ten zabytek cieszy się dużym zainteresowaniem.

4. Wokół młyna

Żagań ma swoją elektrownię wodną, jest to niewielki budynek, godny poświęcenia mu uwagi podczas spaceru po parku, obok znajduje się także Młynówka – tani hotel w Żaganiu, usytuowany w rewelacyjnym miejscu.

5. Pora na jedzenie

Trudno powiedzieć, która restauracja w Żaganiu serwuje najlepsze danie. Jest tu kilka lokali serwujących dania włoskie, inne, zlokalizowane są w ciekawych pod względem architektonicznym miejscach. Godna polecenia jest też restauracja Kepler, znajdująca się niedaleko pomnika tego naukowca.

Toruń dla każdego, czyli gotyk na dotyk.