Architektura ogrodowa to starannie zaplanowane i wybudowane, odpowiednio oświetlone i zaaranżowane altany, wiaty, tarasy czy ścieżki. Ale architektura ogrodowa to również i przede wszystkim rośliny dla których elementy nieożywione mają stanowić doskonałe tło.

Drzewa ozdobne

O ile duże drzewa, czy rozłożyste krzewy muszą mieć w ogrodzie stałe stanowisko, o tyle do ekspozycji roślin mniejszych lub delikatnych, wymagających szczególnej opieki i przechowania zimą w cieplejszym miejscu, wspaniale nadają się wszelkie ogrodowe donice i doniczki.
W zależności od upodobań właścicieli, oraz istniejących już w obrębie ogrodu budynków oraz innych elementów małej architektury, można zastosować do aranżacji donice o różnych kształtach i kolorach wykonane z rozmaitych materiałów takich jak drewno, tworzywo, ceramika czy beton. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę ponieważ obecnie producenci oferują jeszcze bardziej trwały i odporny na warunki atmosferyczne niż beton na bazie cementu, polimerobeton i ultra beton. Zwłaszcza ten ostatni jest doskonałym budulcem, a wytwarzane z niego donice, mają świetną wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, wilgoć, oraz promieniowanie UV przy równoczesnym zmniejszeniu ich masy. Stosunkowo niewielki ciężar materiału ma duże znaczenie, jeśli chcemy umieścić donice na balkonach czy w innych miejscach, w których występuje stosunkowo delikatna konstrukcja budowlana.

Donice betonowe

Donice betonowe są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy stworzyć z nich przegrody oddzielające na przykład podjazd, na którym parkują samochody czy niezbyt atrakcyjne wizualnie kompostowniki lub śmietniki od innych stref ogrodu. Zastosowanie donic umożliwia łatwiejszą, niż w przypadku płotów czy murków zmianę aranżacji – wystarczy przesunąć je w inne miejsce. Nie można zapominać tu również o przeznaczeniu donic jako pojemników na żywe rośliny – taka przegroda tworzy mikroklimat oraz osłonę miłą dla oka.

Jeżeli ww. inspiracje na ogród to za mało, przeczytaj: Gdzie szukać inspiracji architektonicznej?