Czym może oczarować turystów Francja? Dla wielu turystów ten kraj to wspaniałe muzea i piękna architektura. Paryż, miasto najchętniej odwiedzane przez wycieczki z całego świata, cieszy się szczególnym uznaniem w oczach miłośników zabytkowych budowli. Można tu ujrzeć cenne zabytki z różnych okresów historycznych. Nowoczesne konstrukcje oraz wznoszone jeszcze w czasach średniowiecza świątynie kuszą i czarują. Wielu miłośników zyskały sobie te zabytki, które są uznawane za wyjątkowe perełki gotyckiej architektury. Na które z gotyckich skarbów francuskiej stolicy warto zwrócić szczególną uwagę?

Najpiękniejsze zabytki gotyckiego Paryża

Gotycki Paryż to przede wszystkim dwa obiekty: bazylika św. Dionizego oraz znana na całym świecie katedra Notre Dame. Bazylika św. Dionizego gotycką formę zyskała już w XII wieku, dzięki czemu stała się prekursorką nowego stylu w architekturze. Wkrótce po niej na terenie Paryża pojawiła się kolejna perełka gotyku – katedra Notre Dame. Jej wyniosłość oraz strzelistość najlepiej oddają ideały, które przyświecały średniowiecznym architektom. Wznoszone przez nich świątynie miały podkreślać potęgę Kościoła i wprawiać wiernych w zachwyt. Przy budowie katedry Notre Dame cel ten udało się w pełni zrealizować. Nieco mniej imponującym pod względem rozmiarów zabytkiem gotyckiej sztuki na terenie Paryża jest również Święta Kaplica. Choć znacznie mniejsza, może się pochwalić wspaniałymi dekoracjami. Są one uznawane za wyjątkowo cenne przykłady gotyckiej sztuki zdobniczej i z pewnością zasługują na uwagę.

Gotyckie detale

Gotycka architektura może zachwycić pięknymi detalami oraz elementami architektonicznymi decydującymi o jej unikalności. Wspaniałe przypory to jedna z najbardziej charakterystycznych dla gotyckich świątyń cech. Ostre łuki oraz widoczne we wnętrzach sklepienia krzyżowo-żebrowe to kolejne rozwiązania architektoniczne, dzięki którym można było podkreślić wzniosłość budowli. Wspaniałe rozety oraz gargulce to kolejne elementy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania gotyckich zabytków. Mogą one zachwycić misternym wykonaniem oraz formą, która do dziś wprawia w zachwyt miłośników średniowiecznej sztuki.

Więcej o skarbach paryskiej architektury.