Okolice Gliwic

Okolice Gliwic to tereny niezwykle atrakcyjne dla miłośników architektury – szczególnie tej drewnianej. Miejsc, które mogą się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki po terenach powiatu gliwickiego, jest wiele. Jedną z tych miejscowości, na terenie których czekają na nas wyjątkowo cenne zabytki dawnego budownictwa, jest Żernica. Czym może nas zaskoczyć ta miejscowość?

 

Żernica i jej miejsce na mapie województwa śląskiego

Bliskość Gliwic i dogodny dojazd to czynniki, dzięki którym Żernica cieszy się wśród turystów odwiedzających województwo śląskie sporą popularnością. Takie drogi, jak droga nr 78 oraz A4, z pewnością ułatwią podróżnym dotarcie do tej miejscowości. A gdzie szukać najcenniejszego zabytku Żernicy? Znajduje się on w ścisłym centrum wsi, w bezpośrednim sąsiedztwie murowanego kościoła.

 

Żernica i perełka sakralnej architektury

Zabytkiem, który jest głównym celem wycieczki do Żernicy, jest drewniany kościół św. Michała Archanioła. To za jeden z ciekawszych zabytków drewnianej architektury na terenie województwa śląskiego, o czym decyduje i ciekawa sylwetka świątyni, i znajdujące się w jej wnętrzu wyposażenie. Wzniesiony w latach 60-tych XVII wieku, przyciąga ciekawą historią i piękną formą, dzięki czemu stał się jedną z ważniejszych atrakcji tzw. pętli gliwickiej – fragmentu Szlaku Architektury Drewnianej, łączącego trzy województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie.

Czym zachwyca kościół w Żernicy?

Z pewnością wspaniałym wnętrzem, w którym styl barokowy. Wspaniale prezentuje się ołtarz główny, pochodzący z połowy XVII wieku, w którym można podziwiać wspaniałą scenę walki św. Michała Archanioła z diabłem. Ciekawymi obrazami przyciągają też ołtarze boczne, w których znalazło się miejsce dla obrazów przedstawiających Matkę Boską oraz św. Józefa. Z XVII wieku pochodzi kościelna ambona, która skutecznie przyciąga uwagę turystów zwiedzających kościół. Jeszcze większe wrażenie na miłośnikach sztuki sakralnej mogą zrobić popiersia św. Barbary oraz św. Doroty. Są to dzieła sztuki pochodzące z poprzedniej, istniejącej już w XIV wieku świątyni, które powstały najprawdopodobniej w początkach XVI stulecia. Z wycieczki do Żernicy zadowoleni będą też wszyscy miłośnicy polichromii. W kościele św. Michała Archanioła w Żernicy stanowią one główną atrakcję. Dzięki starannej konserwacji, przeprowadzonej już w XXI wieku, malowidła te prezentują się wspaniale. Wykonane w XVII wieku, są jednym z najwspanialszych przykładów tzw. Biblii dla ubogich na terenie województwa śląskiego. Jakie sceny zostały tu zaprezentowane? Ciekawe prezentuje się przedstawienie Siedmiu Sakramentów oraz dwunastu Apostołów, uwagę zwiedzających przyciągają też wizerunki Adama i Ewy. W kościele tym w ciekawy sposób przedstawiono również pierwszych Doktorów Kościoła oraz świętych, znalazło się tu również miejsce na przedstawienie znanych doskonale scen z Biblii. Całość robi ogromne wrażenie – nie tylko na miłośnikach sztuki sakralnej.

 

Dla kogo Żernica?

Okolice Gliwic to raj dla każdego pasjonata drewnianej architektury oraz kościółków, które mogą się pochwalić ciekawym wystrojem i interesującą historią. Żernica jest przecież tylko jedną z wielu miejscowości, do których w czasie wycieczki po tzw. pętli gliwickiej Szlaku Architektury Drewnianej warto zajrzeć.