Znaczenie obecności drzew w miastach

Ważne jest nie tylko zachowanie drzew, z których zbudowane są lasy i dżungle. Również parki miejskie, promenady i aleje ze zdrowymi drzewami są niezbędne, aby mieszkańcy mogli cieszyć się lepszą jakością życia w mieście. To łagodzi, do pewnego stopnia, niedogodności życia w dużym mieście.

Drzewa w miastach

Drzewa są bardzo korzystne dla środowiska miejskiego. Pełnią one kilka funkcji, które przynoszą korzyści miastu, a tym samym jego mieszkańcom. Po pierwsze, poprawiają jakość powietrza, ponieważ są czynnikami aktywnymi, które zmniejszają zanieczyszczenie powietrza. Gdyby w dużych miastach nie było drzew, ruch uliczny prawie uniemożliwiłby życie w nich. Drzewa wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i zatrzymują kurz i cząsteczki, które pozostają w powietrzu. Zmniejszają również dokuczliwy hałas, który powstaje w większości dużych miast: ruch uliczny, klaksony, syreny, krzyki, prace budowlane, wszystkie te dokuczliwe dźwięki są tłumione przez liście drzew, które działają jak bariery dźwiękowe, jak izolatory akustyczne, opóźniając lub nawet zatrzymując fale dźwiękowe. Na szczęście rządzący w miastach zaczynają sobie zdawać sprawę z niezliczonych korzyści obecności drzew w miastach i powstają projekty takie, jak ten w Olsztynie: https://olsztyninfo.pl/2021/07/11/w-olsztynie-zostana-posadzone-nowe-drzewa/

Regulują one również i oddziałują na klimat, gdyż zwiększają wilgotność otoczenia oraz obniżają temperaturę latem i podwyższają zimą, a także wytwarzają prądy powietrzne i stanowią osłony przed wiatrem, deszczem, śniegiem, gradem i słońcem. Drzewa, które nie są otoczone betonem i cementem, oczyszczają również wodę, która przesącza się przez ziemię, ponieważ ich korzenie działają jak odkażacze, zatrzymując składniki odżywcze i czynniki chorobotwórcze.

Warto również zauważyć, że drzewa są siedliskiem ptaków, które swoją obecnością i śpiewem rozświetlają miasto. Oferują one rekompensatę dla zimnych budynków w miastach, zapewniając estetyczne, społeczne i psychologiczne korzyści dla ich mieszkańców. Krótko mówiąc, poprawiają one zdrowie i samopoczucie ludzi. Prawda jest taka, że drzewa w dużych miastach powinny być tak samo szanowane jak sami ludzie.