Cechy charakterystyczne Art Deco

Art Deco był ruchem architektonicznym i dekoracyjnym, który pojawił się we Francji w latach 20. XX wieku jako odłam lub kontynuacja Art Nouveau. Stał się znany z Exposition des Arts Décoratifs odbywającego się w Paryżu w 1925 roku, od którego wziął swoją nazwę, gdyż art deco jest skrótem od Arts décoratifs. Styl był szeroko rozpowszechniony na całym świecie, początkowo przyjęty przez bogatsze klasy społeczne, a następnie przez resztę społeczeństwa.

Stał się popularny jako symbol wyższych klas po tym, jak został przyjęty w Hollywood jako estetyczny model dla studiów filmowych i do inscenizacji licznych filmów w okresie od lat 20. do wybuchu II wojny światowej.

Główne cechy Art Deco są następujące:

  • Jest to ruch charakteryzujący się eklektyzmem, gdyż określany był przez różnorodne wpływy, z których niektórymi były:
    Współczesne życie, technologia, maszyny.
  • Awangarda artystyczna, zwłaszcza futuryzm, suprematyzm, konstruktywizm i kubizm. Nurty te wniosły estetykę geometryzacji, przedstawienie symultaniczności sytuacji, rytmów i dynamizmu.
  • Monumentalna architektura starożytnego Egiptu. Moda i zdobnictwo kultur starożytnych lub ludów amerykańskich i afrykańskich.
  • Nawiązania do kultur egzotycznych dla Europejczyków.
  • Od momentu rozpowszechnienia styl ten był wykorzystywany we wszystkich dziedzinach życia codziennego, od projektowania samochodów po zastawę stołową, biżuterię, odzież, meble, zabawki itp.
  • W architekturze zastosowana sztywne formy geometryczne, bryły i linie proste.
  • W dekoracji preferowano drogie lub nowatorskie materiały, takie jak bakelit, chrom, szkło, lakier, złocenia, egzotyczne skóry zwierzęce, drewno hebanowe i skorupę żółwia.

Architektura w stylu Art Deco

Architektura jest najlepszym przejawem Art Deco. Jego ogromna popularność zaowocowała budową licznych budynków publicznych i prywatnych o przeznaczeniu masowym, takich jak kina, teatry, budynki rządowe, instytucje kulturalne itp.

Był to styl architektoniczny aktualny podczas budowy pierwszych drapaczy chmur, dlatego jest charakterystyczny dla miast o wielkim rozwoju urbanistycznym od lat 30. XX wieku, takich jak Nowy Jork, San Paulo czy Buenos Aires. Art Deco był również stylem przyjętym w budownictwie faszystowskim, takich jak architektura państwowa nazistowskich Niemiec i Włoch Mussoliniego. W tym przypadku przybrał on bardziej surowy, monumentalny i formalny aspekt. Kontynuuj czytanie i poznaj styl Art Deco we wnętrzach: https://www.noweinspiracje.pl/art-deco-co-warto-wiedziec-o-tym-stylu-wnetrzarskim